Meie eksperiment on selleks korraks ühel pool. Et eesmärk oli uurida, kuidas on ühel perekonnal argimugavustest loobumata võimalik säästa, siis on eksperiment jõudnud blogi kirjutiste näol oodatud tulemusteni.

Kõige olulisemaks peamegi seda, et tekkis reaalne säästma hakkamise kogemus. Üks asi on säästutarkus ja teooria. Hoopis teine lugu on kui pereinimesed peavad hakkama omal käel asjaga tegelema. Ka kõige lihtsamana näiv säästuplaan, ei pruugi lähemal vaatlusel osutada sugugi lihtsaks. Kasvõi näiteks säästupirnidele üleminek.

Niisiis. ..

Säästu planeerimine võtab aega, nõuab omal käel uurimistööd. Uute tehnoloogiate kasutajatugi on puudulik, säästutehnoloogiad ei jõua sageli tootearendusse. Ka siin peitub omamoodi dilemma. On ju tehnoloogiareng niivõrd kiire, et avalikkuse teavitamine ei suuda sammu pidada. Samas peabki see tehnoloogia veel tublisti arenema, sest hetkel ei ole veel midagi väga suurepärast ette näidata. Ja mida kiiremini see areneb, seda odavamaks see muutub.

Tekib irooniline tupik. Suured pered, kel ka kulud suuremad, peaks esmajärjekorras säästu planeerima. Ent kui see nõuab palju omal käel uurimist ja otsimist, siis võib see pere ajagraafikust lihtsalt välja jääda.

Lisaks tekivad siin esteetilised küsimused, mille peale vist praegu veel tootjad üldse mõelnud ei ole. Kas säästmise nimel ollakse valmis loobuma oma kodukujunduse põhimõtetest? Eksperimendi kogemus kinnitab, et üldiselt mitte. Seega lükatakse ka säästu edasi.

Saale ja Tõnu ning Wenna ja Heiditi pered olid siiski rõõmustavalt järjekindlad ja uudishimulikud ja tegutsesid agaralt. Säilitades oma argised mugavused ning vajalikke kulusid sihilikult mitte piirates.

Pered võtsid kasutusele säästulampe, paigaldasid hämara- ja liikumisandureid, proovisid taimereid enda hüvanguks tööle panna, tegid boilerite läbipesu ja püüdsid põrandakütte isepäisust ohjata juhtmevaba temperatuuriregulaatorist ja taimerist koosneva mehhanismi abil, ühendasid valveolekul seadmeid väljalülitusega pistikupesadesse, vähendasid küttepumba tööaega jne.

Tehnoloogiad arenevad, teadlikkus ja kogemused kasvavad ning seetõttu aeguvad ka selle eksperimendi tulemused.

Aga seniks õppige Wenna ja Heiditi ning Saale ja Tõnu kogemustest oma aja ja raha säästmise nimel!

norden.ee

Advertisements