Oleme tänaseks läbi käinud pea kõik Tartu suuremad poed, kus valgusteid müüakse. Nii üheskoos kui eraldi. Lugenud muuhulgas ka meie blogi tänuväärt kommentaare, tahtsime siiski proovida, mida uut meile kauplustes räägitakse. Kas kauplused on täna valmis nõustama ostjat tänavalt? Millised on teie kogemused?

Kauplus nr.1 : Ehitustarvete kauplus. Sattun sinna nädalavahetusel, kus samas ka suur kampaania käimas. Seega palju rahvast. Lampide osakonnas on üks noormees, kellel käed tööd täis ja kuskilt otsast ei näi ta soovivat minuga suhelda mingite elektripirnide teemal. Pöördun murega letimüüa poole, kes kahetsedes vastab, et tema küll ei tea. Proovib ise telefoni teel lambiosakonna noormehelt küsida, kuid saab ka korvi. Lõpuks leiab ta mulle ühe tapeediosakonna töötaja, kes ka pirnidest üht teist teadma peaks. Ja ongi nii. Teab kus riiulitelt pirnid asuvad ja oskab karpidelt soravalt lugeda sinna kirjutatud numbreid. Leian seitsme erinevat pirnide tootja toodangut: Govena, Osram, Feron, Kanlux, BRE-Light, Megaman, Tungsram.

Kolm toredat aspekti sellest kauplusest:

1)      Letitöötaja oli üdini positiivne ja väga abivalmis ning püüdis mulle igati toeks olla. Kuigi tunnistas, et oli ennist soovitanud ühele ostjale mingit juhet, vaatamata sellele, et pole tegelikult üldse selle ala spets ning ei tea kas see juhe üldse ostjale sobilik on.

2)      Kohtasin vanemat abielupaari väga sarnase murega ning meil oli väga palju rääkida, vahetada kogemusi ja läbielamisi seoses kompaktluminofoorpirnide (lumipirn) kasutamisega. Võin kinnitada, et nemad olid väga skeptilised enamuse lumipirnide kvaliteedi osas.

3)      Kuigi kaupluses ei olnud spetsiaalset pirnide proovimise stendi, oli teisest osakonnast tulnud müüja meelsasti nõus minema lampide osakonda, et näidata, kuidas (säästu)halogeen ühes laualambis põleb.

Kauplus nr. 2 : Suur ehituspood. Pirnide valik suhteliselt kesine. Samas toodangut lausa kuuelt eritootjalt: Brilum, Kanlux, Gelighting, Tungsram, Wodmeng, Feron. Ühe müüjaga saan ka kontakti. Küsimusele millist pirni mu äsja läbi läinud 100W hõõglambi asemele tema soovitaks ei leia just väga professionaalset vastust. Sukeldume taas koos pirnide karpidelt lugema, mida huvitavat sinna kirjutatud on. Kaks üllatavat asja:

1)      Kaupluses on elektripirnid ühes kastis hunnikus koos nagu odava väljamüügi ajal riidepoes, kus sobrad ja leiad endale sobiva. Samas on näha, et inimesed võtavad meeleldi möödaminnes ka mõne säästuka. Täpselt ei ole aru saada, mis kui palju maksab, kuigi kastiserval hulk hindu olemas.

2)      Kaupluses on üleval selgitav ja abistav tabel eri tüüpi päevavalguslampide kasutamissobivuse kohta erinevates situatsioonides!

Kauplus nr. 3: Ehitustarvete kauplus. Väga meeldivalt eksponeeritud lambid ja pirnid. Lisaks väga suur valik erinevaid tüüpi pirne, kuid samas vaid kolmelt tootjalt: Osram, Kanlux, Megaman. Püüan kinni klienditeenindaja ning siin on tegemist tõelise spetsialistiga. Esimest korda tunnen, kuidas müüjast õhkab tõelist eksperti. Kahju, et jõudsin siia poodi vaid 20 minutid enne sulgemist, seega jääb meie vestlus minu jaoks lühikeseks. Kui olime oma jutu lõpetanud, siis jään veel pirnide leti ette uudistama. Müüja tuleb hetke pärast tagasi ja soovitab, et kui vaja säästupirni osta, siis ostku ikka Osramit. See on võrreldes, teiste täna pakututud variantidega kõige parem ja võid olla kindel, et see mis karbil kirjas vastab ka tegelikkusele. Teiste puhul ei saavat täna veel kindel olla.

Positiivne moment: Suur pirnide stend, kus näha kuidas uued pirnid välja näevad ja millist valgust välja annavad.

Kauplus nr 4:  elektrikaupade pood. Konkreetne soov saada laelühtrile timmer, küünlakujulised halogeenlambid ja veel mõned vidinad. Püüan algul ise stendi ja pirniriiuli abil sotti saada, mida täpselt küsida. Põhiliselt Philipsi pirnid. Olen tunkedes elektrikute vahel ainus naisklient poes. Õnneks peatub minu abiotsiva pilgu peale üks asjalikest müüjatest, kes (nagu hiljem selgub) on müügijuht. Selle mehe  soovituste kuulmiseks on teised inimesed nõus kannatlikult ootama. Saan timmeri ja sobiva katte, kuid E14 sokliga küünlakujulisi halogeene tuleb mõnest lambipoest otsida. Teiste vidinate jaoks pean esmalt tema täpsustavatele küsimustele vastata oskama. See müüja oskas peast vastata enamikule mu küsimustele (kataloogi lappasime ikka ka :)) ja pakkus käigu pealt lahendusi. Tõeline proff!

Kauplus nr. 5 : Valik praktiliselt puudub. Müüja tähelepanu saamiseks laulame taas ette oma mure, et 100W pirn läks toas läbi, uut pole võtta, sooviks ka midagi säästlikumat … vastuseks: „Oeh!“. Ja taas sukeldume pirnikarpidelt lahendusi otsima. Kuna see on juba neljas kauplus, siis näen juba ise, et siit „hunnikust“ pole midagi mõistlikku võtta. Valida on selliste firmade toodangu nagu Tungsarm, Feron, SC-saver. Kuna on pühapäev, siis rahvast on vähe ja saame kogu tähelepanu. Meie arutellu sekkub ka üks vanem meesterahvas, kel kindel soov saada uut kiirsüttivat säästupirni. Mõni aeg tagasi olla ta siit poest sellise ostnud ning see oli olnud rohelises karbis, peale kirjutatud ’Fast’. Tema jaoks sobivat lahendust ei leita, samas on meestel omavahel huvitav pirnide teemal rääkida ning koos koolitame ka müüjat. Jõuame jutuga kaasaegsete halogeenpirnideni ja lülitame sisse poes oleva LED-lampide stendi. Müüjale head aega soovides, saame tema siira tänu osaliseks, et olime talle palju uut ja huvitavat elektripirnidest rääkinud.

Kes peaks aitama teadmatuses ostjat, kui müüjal pole füüsiliselt aega või tegelikult ka kompetentsi? (Paberist infovoldikud “pirnimaailmade” juures ei oleks just säästuteema jätk, kuid vanemale generatsioonile ehk lihtsam variant.) Kuidas teha lihtsamaks mitmes asjas standardiseerimata valgusmaailmas orienteerumine, kui mängu tulevad ka sellised lumilampide puhul üliolulised muutujad nagu keskkonna temperatuur ja lülituste sagedus? Pirni kuju ja sokkel on veel need kõige lihtsamad asjad seal juures… Siin on potentsiaali kasvõi arvutimänguks, kus tuleks teha õigeid lambivalikuid pööningust keldrini ja sauna, garaaži kaudu õue.

Kokkuvõtteks: kui ostad uue valgusti, pakutakse poes selle juuede sobilikke hõõglampe. Kui tahad säästlikumat varianti, pead ise täpselt teadma, mida ja millisest poest küsida. Kui head nõu tahad kuulda, mine poodi siis, kui seal on vähe rahvast.

 

Advertisements