Juhtusin õhtul teleka ette, kus ETV kanalilt jookis saade Ringvaade. Seal on selline rubriik nagu sündmused täna maailmas või umbes midagi sellist. Teatati, et TÄNA 130 aastat tagasi st 21.oktoobris 1879 leiutas Edison meile kõigile tuttava hõõglambi. PALJU ÕNNE!

130_aastat_hõõglambi_sünnistSurfasin netis ja uurisin asja veidi lähemalt. Toon siinkohal ühe katke leitud dokumendist http://www.tlu.ee/~kiirtee/dok/ed.rtf

“1879. aasta oktoobrikuu algul otsustas Edison teha proovi tavalise puuvillase õmblusniidiga. Pärast söetõrvaga immutamist ja juuksenõelakujuliseks keeramist pandi see glasuurpõletusahju ja kuumutati viis tundi. Aga kui seda niiti prooviti paigutada klaaskolbi, lagunes ta koost. Valmistati teine hõõgniit kuid seegi murdus. Põletati söeks kolmas ja neljas niit ning veel mitu tükki, kuid ükskõik kui ettevaatlikult neid ka kolbi ei pandud, kõik nad olid liiga haprad ja purunesid tükkideks.
21.oktoobril sai Edisoni ja tema kaastöötaja kannatus lõpuks tasu: neil õnnestus sulatada söestatud niit klaaskolbi, mis elavhõbedapumbaga oli õhust tühjaks imetud ning niit ühendati dünamo elektrijuhtme külge. Söeniit hakkas andma selget ja püsivat valgust ning põles ühtlaselt veerand tundi, pool tundi, tund aega….Pole ime, et see mälestusväärne sündmus, mis järgnes kolmteist kuud kestnud pealtnäha viljatule tööle ja lõpututele pettumustele, kutsus esile tõelise rõõmupuhangu. Kõik naabruses elavad inimesed vaatama ning igaüks jälgis aukartusega, kuidas habras hõõgniit laotas laiali oma sära, taludes kuumust, mis oleks üles sulatanud plaatinast ja isegi iriidiumist niidid.
Edisoni enda sõnade järgi: “Lamp põles kui ehatäht nelikümmend viis tundi järjest ning siis kustus ootamatult ja äkitselt.” Nii leiutaski Thomas Alva Edison hõõglambi.”

Advertisements