Arvuti võtan jõudeajaks pistikust välja

Arvuti võtan jõudeajaks pistikust välja

Mõned säästusammud on nüüd marsitud. Nende tõhusus on küll kahtlane.
Et meie külmkapp võtab kaks korda rohkem elektrit kui tartlaste oma, siis otsustasin sügavkülma kambri üles sulatada. Esimese hooga on võtnud külmkapp märgatavalt rohkem elektrit kui varem! Eks ajapikku pea tekkima kokkuhoid. Kuu lõpus näeme.
Tsärtsu raiskuminek võib olla minu viga. Aja kokkuhoiuks ei võta ma tavaliselt tervet külmkappi voolu alt välja, vaid teen 15 minutiga kiirsulatuse. Kuum vesi kausiga kappi, uks hetkeks kinni. Siis jääkamatele küüned taha. Ja ongi kapp puhas.
Ilmselt peaks masina pistikust välja tõstma, terve kapi nii ülalt kui alt tühjaks kandma ning siis korraldama slow-cooking õigupoolest slow-smelting sessiooni.
Huvitav, aga masinal peaks minema uuesti üles külmenemiseks ikka tibake aega ehk tarbima energiat keskmisest rohkem.
Teiseks hakkasin sülearvutit pistikust välja kiskuma ajaks mil seda ei kasutata. Eriti nädalavahetustel. Annab küll mõningase kokkuhoiu. Spekuleerin, et umbes poolteist krooni kuus. Aastas vast ligi 20 krooni või tiba vähem.
Olen näinud hinnanguid, et mobiilide pistikut kollektiivselt välja lülitades peaks ikkagi midagi kokku hoidma (kuigi vattmeeter seda ei suuda näha). Ehk kümme krooni aastas?
Kolmandaks tegin ka esimese investeeringu – taimer 178 krooni. Selline peen asjake, millega saab programmeerida masina kasutama esmaspäevast reedeni ööenergiat ja nädalavahetusel võtma rivitult.
Meie AEG pesukuivati võtab kuus umbes 110 krooni – oleks vaja säästukäiku. Ööelekter on 35 protsenti odavam, aga me tavaliselt magame siis kui oleks aeg nupule vajutada.
Ma räägin anekdoodi lõpu kohe ära: me ei saa taimerit pesukuivatil kasutada – selgus, et see ei toimi nii, et kui masin on jõudeasendis vajutan käivitamise nupule ja mõne tunni pärast voolu saades alustab ta tööd.
Pesumasinal saame selle vidina ära kasutada. Kokkuhoid tuleks umbes viis krooni kuus. Aastaga teeniks vidinake end tasa.
Boileril taimeri kasutamiseks on rohkem hoiatusi kui heakskiitu. Jätame selle mõtte praeguseks kõrvale. Väidetavalt tekib küll elektri kokkuhoid, kuid küttekeha kõrbeb kiiremini läbi. Samuti juhtis keegi kommentaatoritest tähelepanu, et mikroobid võivad jahedas seisvas vees paljunema hakata. Ma olen kuulnud, et mõned boilerid lähevad haisema ja siis on ilge jama, et elust veemahutis lahti saada.
Neljandaks tellisin järgmiseks nädalaks ühe meistrimehe boileri katlakivi eemaldama. Olete pannud tähele, et kommentaariumis on ka skeptikuid? Nad räägivad, et elektri kokkuhoiuks sellest ei piisa. Ma mõtlen, et kahju see teha ei saa. Boileri eluiga peaks pikendama. Kas see ka kokkuhoidu toob? Ega muidu teada ei saa, kui ei proovi.
Viiendaks ostsime säästupirnid koridori tsooni, mis meie majas hõlmab viit lampi. Tartlaste soovitusel valisime samuti Osrami kaubamärgi, need olid Tallinnas Elfa poes (Paldiski maanteel Meriton hotelli vastas) 50 protsendise soodukaga ehk saja krooni eest müügil. Et meil elutuba on säästupirnidest hämar, siis tahtsime koridoridesse võimendatult rohkem valgust (15 W ja 25 W). Ma julgeks väita, et on täiega valge.
Kuuendaks ostsime kööki hämarustundliku säästupirni jällegi Osramilt. See lülitab end ise välja kui akendest tulev päevavalgus on piisavalt tugev. Meil kuidagi kipub köögis laetuli põlema jääma. Imepirn maksis 200 krooni. Eks me nüüd vaata, kuidas see toimib ja räägime teile ka.
Tegelikult läksime Elfa poodi, sest nägin nende internetiküljelt, et nad müüvad ka LED-valgusteid. Müüja mu uuenduslikku ideed pikalt ei soojendanud – tavalisse lambikuplisse sobivaid pirne Eestis ei müüa ja nad on liiga kallid ega tasu end ära.

Advertisements