Eesti Ekspressi kommentaaridest (http://www.ekspress.ee/2009/10/14/varia/45516-eksperiment-kuidas-vahendada-elektriarveid) võib välja lugeda, et on tagumine aeg asuda hõõglambile alternatiivseid valgusallikaid otsima. Emotsionaalsed järelhüüded 100w pirnidele septembri alguses tõid lagedale palju poolt ja vastuargumente. Võtame siinkohal eelduseks, et me ei arvesta hõõglambi kui soojusallikaga. Samuti pole me nõus tegema järeleandmisi üldvalguse hubasuses – ehk siis hakkame otsima kompaktluminofoorlampe (edaspidi kompakt- või lumilambid), mida saaks kasutada olemasolevates valgustites. Ja ilma, et kodustel haiglaselt sinist jumet tekiks!

Iseseisvat lugemist leidsin http://www.silman.ee/?grp=el&pid=5. See on kokkuvõtlik tõlkematerjal Osrami kodulehelt (EL direktiivist tulenevad muudatused, otsesed soovitused, mida kasutada hõõglampide asemel, 7 müüti kompaktlambi kohta ja nende murdmine, säästukalkulaator jne). Kas reklaam? Jah, kindlasti, kuid positiivse teavitamise mõttes. Ometi ei ole ma leidnud teistelt tootjatelt sarnast eestikeelset lugemist. (See on nüüd koht, kus teiste kompaktisarjade maaletoojad võiks julgelt meie blogi kommenteerida ja omi võrgulehekülgi soovitada! J) Philipsi rahvusvahelisel kodukal on ikoonidega abimees, mis aitab 7 sammuga leida nende toodete seast hõõglambile säästvama asendaja. http://www.lighting.philips.com/microsite/homelighting/gb_en/ (eesti keelt valikus ei olnud).

Väga hea kokkuvõte märgenduse jt nõuete teemal asub aadressil http://puhaselu.blogspot.com/ (postitatud 25.09.2009),  kus on ära toodud hõõglambi võimsuse vastavustabel kompaktlambilt nõutavale valgusvoole luumenites (Lm). Blogija Tommy on asja uurinud otse Tarbijakaitse- ning Tehnilise Järelvalve Ametist. (Pikemalt teemal säästulambid veel http://www.tka.riik.ee/index.php?id=12549&highlight=s%C3%A4%C3%A4stulamp )

Puhta elu blogis leiab vahekokkuvõtte Soome “Aamulehti” ja “Messi Sähkö Oy”  koostöös läbiviidud (või tõesti veel käimasolevast?) 10 lambi kestvusmaratonist (14.09.2009). Samuti LED lampidest (23.09.2009 kl 13:44).

Oma isiklikud skeptilised kommentaarid kompaktlampide kohta jätan siinkohal kirja panemata. Ütleme nii – me tahame leida oma koju head ja säästvat valguslahendust, mis tekitaks sama õdusa olemise nagu see meil praegu on.

Advertisements