Võtaks nädalavahetusel ette midagi lihtsat. Seni ma vaatan elektriröövel Elektroluxi boilerit etteheitval pilgul ja ähvardan helistada esmaspäeval töömeestele selle läbipesu asjus. Tulevase telefonikõne käigus tahan veel uurida, et kas mingid filtrid võiksid boileri lupjumist ja seega energiakulu vähendada.
Mida ma saaks nädalavahetusel kokkuhoiu heaks ära teha? Näiteks ostan supermarketist koridoride hõõgpirnide asemele säästupirnid? Seitsmele või kaheksale lambile.
Huvitav, kas pirnide vahetus aitab hoida aasta jooksul kokku viis senti või on mingi tõelisem raha mängus? Kas on mõtet sebida?
Leian internetis arvutuse, mis on avaldatud SL Õhtulehes:

Hõõglamp
60 vatiseid hõõglampe läheb 6000 tunni valgustamiseks vaja kuus, hinnaga seitse krooni. Hõõglambi kulutatud elekter läheb maksma 6000*0.06*1,4274 = 513 kr 90 senti. Kuus pirni maksavad 42 krooni.
Kokku 555 krooni ja 90 senti.

Säästupirn
Üks säästupirn peab vastu 6000 tundi, elektri hind on 1,4274 kr/kWh. Ühe 11 W säästupirni kulutatud elekter maksab 6000*0.011*1,4274 = 94 kr 20 senti. Üks pirn maksab 85 krooni.
Kokku 179 krooni ja 20 senti.

Hector Light on koostanud artiklile vastuseks pressiteate, milles nad kinnitavad arvutuse õigsust, aga lisavad: „…. kui kliendile soovitada ühte või teist säästulampi, tasub kontrollida, kas selle firma SEE 11W konkreetne mudel väidetavaltki annab sama valgust kui 60W hõõglamp (660lm) – sest nii mõnedki EI ANNA.” (Kirjaviis muutmata)

No nii. Meil on juba kuus säästupirni kasutuses, aga sellist teadmist mul polnud. Ma saan arvutusest aru, et kuue tuhande tunnise ehk 250 ööpäevase valgusperioodi jooksul saaks ühe pirni pealt kokku hoida 376 krooni. Oletan, et 250 valgustatud ööpäeva võiks ehk tähendada kolme aastast kulu? Seega kolme pirni pealt saaks säästa aastas 376 krooni. Siin on säästuvõimalus täiesti olemas.

Teine asi on selles, et elutoas on juba säästupirnid, aga olustik mõjub hämaralt. Vajalikud oleksid lisaks mõned kohtvalgustid diivanil lugemiseks või taimede valgustamiseks. Küünlad tuleks välja tuua. Nagu tehnikataibu Aare Baumer meie kodu külastades ütles: „Need lambid sobivad meeleolu loomiseks”. Tema sõnul olevat see säästupirnide puhul tavaline.

Paneks koridoridesse säästupirnid ja õue ka. Elutoa näitel mõistan, et meie praegused lambikuplid ei aita säästupirni valgust levitada. Baumer rääkis, et parim säästupirni lambikuppel oleks peegeltaustaga ehk midagi sellist nagu fotograafid stuudiotes kasutavad. Kodu kujundusele esitab selline lamp mõningased nõudmised. Pean üle vaatama, kas supermarketites on midagi hubasemat pakkumisel.

Samas, kui niikuinii tuleb koridorides kanda maha praegused lambikuplid ehk oleks siis mõttekam kohe LED-valgustitesse panustada? Või on see kosmose-idee?
Paari firma kodulehekülge sirvides näivad need olevat rohkem disainitud kontoritesse kui koju (juhul muidugi kui kodu ei näe välja nagu betoonist rahvusraamatukogu). Leian paar internetisaiti ja hinnad. Odavaim leid – 420 krooni tuleks välja käia üsnagi neutraalse lahenduse eest, kuigi ma ei saa aru, kas see on pirn või lamp või pirn ja lamp üheskoos. LED-valgustust olevat nii külma, kui ka sooja ning need kestvat 12-13 aastat.
Internetikülgedelt soiutakse et LED aitab kolossaalselt Eesti Põlevkivi tööd vähendada ja need on hüper-super loodussõbralikud. Terve maakera oleks õnnelikum. Tervelt 80 protsenti säästlikumad kui hõõglambid. Samas pole juttu sellest, kas neid valgusteid saab koju ise paigutada või tuleb kutsuda töömees? Palju me täpselt ühe valgusti pealt säästaksime? Ilmselt need ei sobi hõõglambi kuplisse?
Tundub, et ikkagi tuleb järgmisel nädalal firmadesse helistada. Võimalik, et peab isegi oma silmaga vaatama sõita. Lihtsaid lahendusi pole. No ja boiler laiab ju ikka veel nurgas ja vajab korrale kutsumist.

Advertisements