Meie kodu asub üle saja-aastase kivimaja väljaehitatud ärklikorrusel. Elektrit tunti siin majas juba enne meie tulekut, sellest andsid toona märku mõned laes rippuvad pirnid ja paar pistikupesa seinas. Meie tahtsime kõike omamoodi teha –  kui rekonstrueerime, siis juba põhjalikult. Ja igal pool silma riivavatest ning risti jalus vedelevatest kaablitest ja pikendusjuhtmetest oli meil mõlemal elu jooksul juba villand saanud. Tulemuseks on täiesti arutu hulk pistikupesi kõikvõimalikes kohtades, nii igaks juhuks, ja mõned juhtmed kipsi sees peidus,mis ilmselt kunagi oma lampi ei saa, sest neid pole lihtsalt vaja. Arvuti- ja telefonikaablid on samuti igas toas olemas – mis sest, et me juba paar aastat traadita võrku kasutame. Aga valmisolek on olemas.

Elektrienergia kulutamisest. Pea kõik elektritarbijad oleme nelja aasta jooksul välja vahetanud. Peamiselt selle pärast, et vanad, tont teab kellelt päranduseks saadud masinad hakkasid järjest üles ütlema. Uute soetamisel ei lähtunud me muidugi ainult energiaklassist, kuid headel masinatel on see ikka A. Vanast tehnikast on alles „abielueelse varana“ Saale paks kineskoopteleviisor ja Tõnu „köögisang“ (raadio-makk-CD-mängija). Nende elektritarbimist vattmeetrite abil võrreldes pole kahtlust, kelle nostalgiline vara ei sobi kokku elektrisäästliku pere elustiiliga. Telekas sööb energiat peaaegu samapalju kui praeahjuga elektripliit. Raadiomakk aga seevastu alla meil kasutada oleva vattmeetri mõõtevea, st mõõteriist keeldub tunnistamast, et voolu tarbitakse.

Senine säästmine on meie peres piirdunud vaid 1) nõudepesumasina ja pesumasina kasutamisega öösiti, kui energia odavam. Muidugi ei säästa see otseselt kilovatte, kuid nii jääb mõni kroon rohkem muude lõbustuste peale. Ehituse käigus sai loodud lahendus, kus 2) boilerisse tulev veetoru läbib tubade küttesüsteemi juurde kuuluvat akumulatsioonipaaki, mis kütteperioodil töötab vee eelsoojendina ning taas hoiab talvekuudel kokku mõned kilovatt-tunnid elektrit. Tuletame lastele ka üpris tihti meelde, et 3) enda järelt tuleb tuled kustutada ja teler välja lülitada, kui keegi seda enam ei vaata. Kui palju selline tegevus kokkuvõttes säästu annab, ei  tea. Samas kaasneb selliste väikeste tegevustega hea tunne, et meie pere vähemalt püüab energiat säästa ja igasugune positiivne emotsioon on ju tore.

Energia tarbimise üllatused. 1) Mobiililaadijad ei võta voolu, kui nad tühjalt seinas seisavad! Minul oli kusagilt vastupidine teadmine. Huvitav, kas Eesti Energia voolumõõtjad on tundlikumad meil kasutatavatest vattmeetritest? 2) Üle 20% meie pere energiatarbimisest kulub vee soojendamisele boileris.

LUGU ELUST ENESEST. Tõnu lesis juba voodis ja lappas uniselt ajalehte. Saale tuli viimasena magamistuppa, kui muudes ruumides olid tuled kustutatud ja lausus õhetades: „Kas oled näinud meie tuba pimedas? Käid nagu mööda lennurada, väikesed rohelised tuled siravad ridamisi mõlemal pool seinas!“ (Vattmeetrid)

Advertisements